Ak žena nekládla fyzický odpor, tak to nebolo znásilnenie? Samozrejme, že nie. Sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. To, že mal muž fyzickú prevahu alebo žena v šoku zamrzla neznamená, že k nemu nedošlo. V piatej epizóde podcastu Medúza svoj príbeh hovorí Veronika, ktorú ako mladú ženu znásilnil jej niekdajší kamarát. Mocný muž, ktorému nedokázala vzdorovať.

V našej spoločnosti sa niektorí stále mylne domnievajú, že žena túži po sexe iba preto, že sa usmieva, koketuje, je milá alebo si iba vychutnáva tanec. Aj také prejavy náklonnosti ako bozky ešte automaticky neznamenajú, že žena túži aj po sexe. A ani skutočnosť, že ste už v minulosti spolu spali, nie je zárukou toho, že sa to bude opakovať. Sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. Aj v prípade, že ste násilníka poznali alebo ste sa nebránili.

 

Práve nekladenie fyzického odporu je mýtom, ktorý bol už mnohokrát vyvrátený. Žena násilníka nekopala, nesnažila sa mu vytrhnúť, neudierala ho päsťami? Len “to” nehybne prečkala? To ešte vôbec neznamená, že so sexom súhlasila. Práve zľaknutie a zmeravenie je častým obranným mechanizmom prežitia v šokovej situácii. 

 

V piatej epizóde podcastovej série Medúza svoj príbeh hovorí Veronika, ktorú znásilnil jej niekdajší kamarát s výhodami. Mocný muž s fyzickou prevahou, ktorému sa nedokázala brániť.

 

Je dôležité, aby mladé dievčatá vedeli, že táto téma sa nevzťahuje len na to, keď dievča niekto napadne v tmavej uličke. Ľudia potrebujú chápať, že sa to deje u nás doma a medzi našimi priateľmi. Je potrebné o tom hovoriť a nehanbiť sa za to. Vy ste to nevyprovokovali. Riešte to s políciou, kamarátmi, rodinou,“ odkazuje Veronika, ktorá sa na násilníka rozhodla po istom čase podať aj trestné oznámenie.

Ak ste zažili sexuálne násilie alebo máte vo svojom okolí niekoho, kto sexuálne útoky prežil, užitočné kontakty pomoci a zoznam poradenských centier nájdete na tomto odkaze.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.