Obrovskou chybou je, ak odpoveďou na násilie je iba ďalšie násilie. Zmena musí nastať v každom jednom z nás. Máme však v sebe ešte dostatok človečiny?

V stredu 15. mája sme dopoludnia v Centre Slniečko spolu s velvyslankyňou Nórska v Rakúsku J. E. Susan Eckey a primátorom mesta Nitra Marekom Hattasom slávnostne prestrihli stužku na zrekonštruovanom rodinnom dome, ktorý bude slúžiť ženám a ich deťom zažívajúcim domáce násilie. O pár dní v ňom bude k dispozícii ďalších 15 nových miest.  Denne sa stretávame s tými, čo prežili závažné fyzické útoky, ponižovanie, sexuálne zneužívanie, znásilnenie.

Násilie a nenávisť by nemali mať miesto v našich srdciach a predsa ho je všade okolo nás neúmerne veľa. V posledných rokoch sa dokonca stupňuje. Nielen voči ženám, deťom, starším ľuďom, zraniteľným osobám, ale aj voči verejne známym osobám, političkám a politikom. V stredu 15. mája popoludní sme boli svedkami šokujúceho a odsúdeniahodného násilného útoku voči premiérovi Slovenskej republiky Robertovi Ficovi.

Nech už bol tento hrozný čin výsledkom čohokoľvek, násilie v žiadnom prípade nemôžeme tolerovať! Nemôžeme ho akceptovať a treba ho zastaviť! Samé ale, bohužiaľ, nevymizne.

Obrovskou chybou je, ak je reakcia na násilie ďalšie násilie, prípadne vyhrážanie či prenášanie zodpovednosti na niekoho iného. To nie je riešenie. Naopak, každý z nás by mal začať sám od seba a odpovedať si na otázky:

„Správam sa k svojmu okoliu tak, ako by som chcel/a, aby sa okolie správalo ku mne?“
„Neponižujem?“ 
„Vulgárne niekomu nenadávam?“  
„Nevyhrážam sa?“ 
„Neuplatňujem voči iným nadradenosť a moc?“
„Správam sa úctivo a s rešpektom k iným, aj keď mám iný názor?“ 

„Kto si bez hriechu, hoď kameňom,“ poradil by nám asi Ježiš. Tých kameňov by bolo pravdepodobne možné spočítať na prstoch jednej ruky, ak by tam vôbec nejaké boli.

Zmena musí nastať v každom jednom z nás. Otázkou je, či v nás na to zostalo ešte dostatok človečiny, sebareflexie a zdravého rozumu.

Premiérovi prajeme rýchle uzdravenie.

Mariana Kováčová, riaditeľka, Centrum Slniečko n.o.