Sedemdielny podcastový seriál STRATENÉ prináša skutočné príbehy žien s ťažkým osudom. Všetky zažili domáce násilie a roky počúvali, zažívali a pretrpeli útoky na seba aj svoje deti. V každom diele sa zoznámime s jednou, ktorá zažila domáce násilie a prežila – pretože cesta von z násilia vždy existuje. Prvá časť rozpovie príbehy Kláry.

Nádej pre tieto ženy a tiež podcast prináša nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia už takmer 25 rokov. Prevádzkuje Centrum pre obete domáceho násilia, Bezpečný ženský dom a zvýhodnené bývanie. Dávajú ženám presne to, čo potrebujú najviac: bezpečné útočisko, psychologickú, sociálnu a právnu pomoc. 

Podcast je súčasťou kampane na zvyšovanie povedomia projektu „Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia“, ktorý je podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Jej cieľom je zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o násilí na ženách a o možnostiach, formách a prostriedkoch riešenia tohto násilia.

Všetky diely narozprávala obľúbená herečka Kristína Svarinská a v epizódnych postavách môžete začuť ďalšie známe hlasy zo slovenského šoubiznisu. „Dramatizácie niektorých scén z domácností, ktoré sa skutočne odohrali, sú dosť drsné a neodporúčame preto počúvať podcast v prítomnosti detí,“ hovorí riaditeľka Centra Slniečko, Mariana Kováčová. K okolnostiam v jednotlivých príbehoch sa vždy vyjadruje aj odborníčka, psychologička Hana Ševčíková.

Príbehy sa rôznia – niektorá mala nešťastný štart už v detstve, iná sa dostala do vzťahu s násilníkom až v zrelej dospelosti. V každom prípade za násilie nikdy nenesie vinu preživšia, ale násilná osoba a vždy by mala byť spravodlivo potrestaný. 

Príbehy žien v podcaste majú šťastný koniec, pretože sa im dostalo pomoci. Tá je tu pre všetkých, ktorí ju potrebujú. Stačí navštíviť www.bezmodrin.sk, alebo kedykoľvek zavolať na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212.

Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk.

Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.