Deti sa boja tmy, strašidiel, niektoré sa boja aj zubárov. Deti však majú niekedy strach aj zo svojich vlastných rodičov. Napriek tomu svoje mamy a svojich otcov ľúbia.

Takúto situáciu skvelo vykresľuje animovaný nórsky film Sinna Man (v preklade Nahnevaný muž) od režisérky Anity Killi. Je to príbeh rodiny, v ktorej násilný otec fyzicky ubližuje matke. Ich syn, malý chlapec Boj, celú túto situáciu zažíva, počuje aj za zatvorenými dverami a všetko intezívne vníma. Cíti strach. Film sa zameriava najmä na zobrazenie dynamiky domáceho násilia a jeho vplyvu na dieťa. “I napriek tomu, že dieťa nie je priamou obeťou, predsa sa len obeťou stáva, pretože prežíva napätie, úzkosť a strach o milovanú vzťahovú osobu – matku. Dieťa sa tak cíti za násilie zodpovedné,” hovorí Mariana Kováčová, riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko.

Sinna Man (Nahnevaný muž), r. Anita Killi. Viac o filme na stránkach tvorcov sa dozviete tu.

Sinna Man je realistickým pohľadom do mnohých domácností, kde vládne domáce násilie. Na chlapcovi vo filme sa prejavujú všetky príznaky a následky psychicky týraného dieťaťa. Pokračuje Mariana Kováčová: “Každé dieťa túži po láske, po rodine a bezpečí. Práve preto sa deti často obviňujú. Ak im aj rodič ubližuje, ospravedlňujú ho, nedajú na neho dopustiť, len aby neodišiel, alebo aby nesplnil to, čím sa im vyhrážal dlhé roky – že im ublíži, že skončia v domove, na ulici a podobne.” Týrané dieťa najviac túži po láske, prijatí a po tom, aby násilie skončilo.