„STOPnite spolitizovanú voľbu komisára pre deti!“ (Tlačová správa)

Mimovládne organizácie vyzývajú poslancov, aby dali STOP spolitizovanej voľbe komisára pre deti a vytvorili priestor odborníkom namiesto politickej kandidátky. Parlament bude o detskej ombudsmanke opätovne hlasovať vo štvrtok, pričom prvé tri pokusy boli neúspešné.

Vojna na Ukrajine naštartovala vo väčšine Slovákov to, čo je v nás najlepšie. Pomáhať najzraniteľnejším, vrátane detí, ktoré sa ocitli bez domova. “Aj preto by mal byť Úrad komisára pre deti dôležitým prvkom v ochrane a pomoci deťom. Táto krízová situácia prináša pre novozvoleného komisára či komisárku veľké výzvy,”  uviedol Ondrej Gallo z Nadácie pre deti Slovenska. Desiatky mimovládnych organizácií vyzývajú poslancov, aby do funkcie nevolili aktívnu političku. Detským ombudsmanom by sa mal stať človek, ktorý nebude preferovať žiadnu politickú stranu a nebude podliehať politickým dohodám.

Na post komisárky kandiduje aktuálne psychologička Mária Vargová a poslankyňa Katarína Hatráková. Zatiaľ ani jedna z nich nedostala dostatok hlasov. Liga za duševné zdravie upozorňuje na viaceré kontroverzné výroky a otázniky okolo K. Hatrákovej. “Vyhlásenia odsudzujúce názory a vyhlásenia pani Hatrákovej, v ktorých sa Liga angažovala, podpísalo viac ako tisíc psychiatrov, psychológov, sociálnych pracovníkov a iných odborníkov, ktorí sú rešpektovanými osobnosťami vo svojich odboroch. To nie je otázka rôznych názorov ale jednoznačné stanovisko,“ povedal Andrej Vršanský z Ligy za duševné zdravie.

Zvolením aktívneho politika či političky porušuje Slovensko princípy v oblasti nezávislosti inštitúcie, pričom v minulosti nám tento prešľap vyčítal Výbor OSN pre práva dieťaťa. Dochádza k diskriminácii akéhokoľvek občianskeho kandidáta, ide o  nerovný a nedemokratický súboj znevažujúci etické princípy a fair play. “V osobe komisára pre deti by sme radi videli profesionála, pre ktorého sú práva detí na prvom mieste. Zároveň stelesňuje zákonnosť a dôveru,” konštatovala Xenia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu, ktorá volebný proces od začiatku sleduje.

Už druhýkrát vyjadruje viac ako 40 mimovládnych organizácií, ale aj stovky odborníkov v nich združených znepokojenie nad procesom voľby komisára pre deti. Vyzývajú poslancov a poslankyne NR SR, aby zrušili prebiehajúcu voľbu zdržaním sa hlasovania alebo hlasovaním proti politickej kandidátke. „ Mimovládne organizácie prichádzajú s návrhom novelizácie Zákona č. 176/2015 Z.z.  o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím, schválením ktorého by došlo k odpolitizovaniu týchto dôležitých ľudskoprávnych postov,“ uviedla Mariana Kováčová z Koalície pre deti Slovensko.