Pokiaľ pracujete s deťmi, možno si niekedy všimnete zvláštne prejavy niektorého z nich – úzkostlivosť, strach a smútok v očiach, niekedy modriny na rukách… Ak máte podozrenie, že niekto dieťaťu ubližuje, potvrdiť toto podozrenie vám pomôže kurz Syndróm CAN.

Tento kurz je odporúčaným základom pre ďalšie kurzy. Je zameraný na získanie všeobecného prehľadu o syndróme CAN (child abuse and neglect – syndróm týraného, sexuálne zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa). Detailne sa zaoberá jednotlivými príznakmi, prejavmi v kontexte vekových osobitostí, ale aj jednotlivých foriem syndrómu CAN.

Nadväzujúcim kurzom je kurz Postupy v pomoci deťom pri podozrení na syndróm CAN. V ňom sa oboznámite s procesom, čo je potrebné urobiť, ak máte podozrenie, že je dieťaťu ubližované aj s konkrétnymi prípadmi. Interaktívnou formou sa naučíte, na čo by ste nemali pri pomoci dieťaťu zabudnúť a čo je dôležité. Uvidíte, ako viesť rozhovor s dieťaťom a sami si takýto rozhovor aj vyskúšate. V závere sa dozviete veľa praktických odporúčaní. Napríklad aj to, ako nastaviť v organizáciách a prostrediach, kde sa zdržiavajú deti, rôzne postupy a štandardy zamerané na elimináciu príležitostí k násiliu.  

O lektorke: Lektorkou oboch kurzov je Mariana Kováčová, ktorá sa od roku 1990 sa venuje problematike týraných, sexuálne zneužívaných detí a žien – obetí domáceho násilia. Založila a vedie neziskovú organizáciu Centrum Slniečko v Nitre, je iniciátorkou vzniku špecializovaných centier pre týrané, sexuálne zneužívané deti na Slovensku, odbornou garantkou a autorkou mnohých projektov zameraných na krízovú intervenciu a pomoc týmto deťom ale aj obetiam domáceho násilia.