Koľko krajín vo svete má zákonom zakázané telesné tresty detí? Odpoveď je 65, vrátane Ukrajiny, Rakúska či Poľska. Patrí k nim aj Slovensko? Čo myslíte?

Násilie v rodinách je v našej spoločnosti bohužiaľ hlboko zakorenené. Generácia súčasných rodičov si zažila telesné tresty ako niečo normálne a bežné – každý dostal predsa po zadku, či jednu „výchovnú“, keď neposlúchal. Veta: „Prežili sme a sme v pohode“ je síce rozšírená, ale je aj pravdivá? Zranenia z detstva si nesieme do dospelosti a prenášame ich do nových vzťahov s ďalšími generáciami. Preto mnoho rodičov už dnes s novými poznatkami o vývine detí chce vychovávať inak. 

V prvom rade treba prijať myšlienku, že násilie vo vzťahoch je neprijateľné a je fenoménom, ktorý má devastačný účinok na kvalitu daného vzťahu i na vývin jedinca. Následne treba ukazovať rodičom cestu, ako je možné zvládať rôzne výchovné výzvy použitím nenásilných foriem výchovy – ako byť konzistentný a zrozumiteľný vo výchove, s rešpektom a láskou zadávať hranice, uprednostňovať ocenenie pred trestami a podobne.

O násilí je zároveň potrebné viesť z úrovne štátu informačnú kampaň, aby sa táto téma stala predmetom širokej diskusie a vyvolala pozornosť spoločnosti. Musí sa z toho stať verejná téma, ktorá nebude ostávať ukrytá medzi štyrmi stenami v súkromí rodiny. V rámci iniciatívy Detstvo bez násilia ako jedni zo signatárov teda požadujeme, aby aj Slovenská republika bola miestom, kde majú všetky deti právo na detstvo bez násilia. Aby v rodine ani nikde inde nebolo tolerované týranie, zanedbávanie, sexuálne zneužívanie či iné formy násilia vrátane telesných trestov.

Požadujeme:

  • Zaistiť plnenie medzinárodných štandardov medzirezortnej spolupráce pri riešení prípadov detí ohrozených násilím v celej Slovenskej republike najneskôr do roku 2030.
  • Ukotviť neprijateľnosť telesných trestov v občianskom zákonníku a prihlásiť sa tak k myšlienke, že násilie medzi blízkymi osobami nemôžeme tolerovať v žiadnej podobe.
  • Existenciu štátom garantovanej siete preventívnych a podporných služieb pre deti a ich blízkych tak, aby každá osoba zasiahnutá násilím našla včas účinnú podporu a pomoc.
  • Podniknúť kroky k tomu, aby každý rodič v Slovenskej republike mal prístup k informáciám o tom, že aj mierne formy násilia negatívne ovplyvňujú vývoj detí a vzťahy v rodine a zároveň aj k podpore a informáciám o tom, ako vychovávať deti bez násilia.

Slovenská republika ako krajina, ktorá ratifikovala Dohovor o právach dieťaťa, je v zmysle článku 19 Dohovoru o právach dieťaťa povinná prijať všetky potrebné zákonodarné, administratívne, sociálne a výchovné opatrenia pre ochranu detí pred akýmkoľvek telesným alebo duševným násilím, urážaním alebo zneužívaním, zanedbávaním alebo nedbalým zaobchádzaním, trýznením alebo vykorisťovaním, vrátane sexuálneho zneužívania počas obdobia, keď sú v starostlivosti jedného alebo oboch rodičov, zákonných zástupcov alebo akýchkoľvek iných osôb.