Na Slovensku máme ešte stále problém so zľahčovaním násilia, jeho ospravedlňovaním a obviňovaním ľudí, ktorí násilie zažívajú. Často si nevieme a nechceme predstaviť, že násilie sa môže týkať aj ľudí, ktorí sú nám blízki – našich sestier, detí, priateľov či kolegov.
Zo štatistík vyplýva, že každá každá tretia žena na Slovensku zažila počas života násilie od akéhokoľvek muža, pričom každá štvrtá žena ho zažila od bývalého partnera. Sexuálne násilie sa však netýka len žien. Naopak, počas života ho môže zažiť každý z nás. Žena, muž aj dieťa. Na rôzne formy sexuálneho násilia a tiež na rôznorodosť preživších upozorňuje nová séria podcastu od neziskovej organizácie Centrum Slniečko s názvom Medúza 2025.
Sexuálne násilie nie je „výsadou“ žien
Nová 7-dielna séria, ktorej prvú časť si môžete vypočuť už v pondelok 10. februára, pokrýva témy, akými sú znásilnenie, obťažovanie na pracovisku či v slovenskom šoubiznise, sexuálne násilie páchané na deťoch, obťažovanie mužov, ale venuje sa aj problematike digitálnych predátorov. Podcast takisto poukazuje na závažné problémy v systéme ochrany či pomoci preživším sexuálneho násilia.
Riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko, laureátka ceny Krištáľové krídlo a tiež držiteľka štátneho vyznamenania od prezidentky Zuzany Čaputovej Mariana Kováčová tvrdí, že Medúza 2025 musela vzniknúť hneď z viacerých dôvodov: „Preživší sexuálneho násilia potrebujú, aby si spoločnosť uvedomila, že ľudia, ktorí prežili znásilnenie alebo iné formy sexuálneho násilia, sú všade. Netýka sa to len žien. Netýka sa to len jednej konkrétnej skupiny ľudí, týka sa nás všetkých. A to je téma, ktorú detailne pokrývame v jednotlivých epizódach Medúzy 2025.“
Vražda duše, o ktorej spoločnosť nehovorí
Druhá séria podcastu Medúza nadväzuje na prvé epizódy z roku 2023 a je súčasťou osvetovej kampane neziskovej organizácie Centrum Slniečko o sexuálnom násilí. V prvej sérii podcastu, ktorý v roku 2023 moderovala obľúbená moderátorka Lenka Šóošová, sa sedem Sloveniek podelilo so svojou vlastnou skúsenosťou so znásilnením. Mnohé z nich tak urobili úplne po prvýkrát.
„Znásilnenie je pre preživšiu obrovskou, často celoživotnou traumou. S vážnosťou sa opisuje aj ako „vražda duše“. Hoci ide o závažné porušenie ľudských práv, slobôd a dôstojnosti, veľmi sa o ňom nehovorí. Ak sa to však nezmení a spoločnosť nepochopí, že k nemu dochádza často v našej bezprostrednej blízkosti, nebudeme sa venovať ani prevencii, nebudeme mať dostatok odborníkov a odborníčok či centier, kde budú môcť preživšie nájsť pomoc,“ vysvetila dôvod vzniku Medúzy Mariana Kováčová.
Vyjadrenia siedmich žien niekoľkokrát zaznejú aj v tohtoročnom pokračovaní. Práve ony boli totiž dôvodom, prečo sa Centrum Slniečko rozhodlo pozrieť na tému aj z odbornejšieho hľadiska. Jednotlivé epizódy podcastu bude možné vypočuť si na vzdelávacom portáli Bez modrín, ako aj na všetkých bežne dostupných podcastových aplikáciách.
Podcast plný odborníkov aj verejne známych hlasov
Jednotlivé epizódy, ktorými poslucháčov znova sprevádza hlas Lenky Šóošovej, sú naplnené vyjadreniami odborníkov – psychológov, vedcov, vyšetrovateľov, právnikov, lekárov, pedagógov, politikov, ale aj známych osobností, ktoré sa podelili s ich vlastnými osobnými skúsenosťami.
V Medúze 2025 budete počuť napríklad uznávanú slovenskú etnologičku Katarínu Nádaskú, bývalú policajnú vyšetrovateľku Silviu Gancárovú, rektorku VŠVU Bohunku Koklesovú, europoslankyňu Veroniku Cifrovú Ostrihoňovú, političku Vladimíru Marcinkovú, ale tiež Zuzanu Vačkovú, Dominiku Kavaschovú či Martina Madeja. V úvodnom spote k osvetovej kampani vystupuje známa topmodelka Michaela Hlaváčková.
Sexuálne násilie patrí medzi hlavné problémy verejného zdravia. Nie je to akési individuálne zlyhanie, prirodzené správanie či súkromné nešťastie. Našou spoločnou úlohou je však vytvárať takú atmosféru spoločnosti, v ktorej slabším a zraneným veríme. Veríme deťom, mužom, ženám, ľuďom bez ohľadu na ich pôvod a identitu. Ak totiž tým, ktorí prežili znásilnenie, dôverujeme, vytvárame morálny a bezpečnejší svet. A práve solidárna a citlivá spoločnosť je nádejou pre bezpečnejší svet pre všetkých.
Aj vy môžete pomôcť pofúkať rany
Centrum Slniečko už 25 rokov pomáha týraným, sexuálne zneužívaným deťom a obetiam domáceho násilia a snaží sa bezpečný svet vytvárať aj u nás – na Slovensku. Bez podpory darcov by to však nešlo. Ak je aj vašou snahou bezpečnejšia, morálnejšia a vyspelejšia spoločnosť, svojou troškou im v tom vieme pomôcť. Pomôžte Centru Slniečko pofúkať rany tým, ktorí to potrebujú. Už len zopár eur každý mesiac im dokáže pomôcť poskytnúť ubytovanie matke s dieťaťom, ktorá nemá kam ujsť, alebo zabezpečiť terapeutickú pomoc týranému dieťaťu. Možností pomoci je rovnako veľa ako žien a detí, ktoré ju potrebujú. Každé jedno euro sa počíta. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.
Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia – domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Centrum Slniečko, n.o. (v anglickom jazyku The Sun Center).
