Práca je pre nich poslaním. Dokážu byť v správny čas na správnom mieste a zachraňujú tak ľudské životy. Ako sa naučiť zvládať stres v hraničných situáciách a rozhodovať s rozvahou? A ako zachraňovať životy druhých a nezabudnúť pritom na ten vlastný?

“Veľkou výzvou je robiť túto prácu dlhodobo, poctivo, aj po ôsmom výjazde a aj keď sa nikto nepozerá,” hovorí záchranár Jaroslav Sabol. Na Slovensku neexistuje krízovej psychologickej intervencie pre zasahujúce tímy záchrannej zdravotnej služby. Ako sa záchranári starajú o svoje duševné zdravie a predchádzajú vyhoreniu?

Záchranári veria, že poskytnúť účinnú prvú pomoc vlastnými rukami a hlavou, dokáže každý. Situácia, keď ide o život, je veľká emočná záťaž a stres môže človeku zablokovať racionálne uvažovanie. Čo sú základné pravidlá, ktoré by sme si mali všetci osvojiť, aby sme nepodľahli panike a dokázali zraneným včas a účinne pomôcť? Aké mýty sprevádzajú poskytovanie prvej pomoci? Záchranári často vstupujú do domovov ľudí, a tak môžu neraz odhaliť rôzne násilné prejavy – týranie, väznenie či sexuálne zneužívanie. Čo urobí záchranár v situácii, keď človeku ošetruje nejaké zranenie, ale z jeho správania či iných zranení na tele vytuší, že by daný človek mohol byť obeťou domáceho násilia?

Jaroslav Sabol vyštudoval urgentnú medicínu a krízový manažment. Pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Katedre urgentnej zdravotnej starostlivosti Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Vedie akreditované vzdelávacie centrum pre výučbu prvej pomoci a v roku 2019 založil záchrannú službu Event Medical Solutions, ktorú manažuje ako medicínsky riaditeľ. 

Zapnite si odber podcastu Bez modrín a žiadna nová epizóda vám neunikne. Pokiaľ sa vám naša práca páči, pridajte hodnotenie a odporučte epizódy aj svojim priateľom aj známym. Aj vďaka vám sa dôležité myšlienky dostanú ďalej. Spoločne tak vytvoríme citlivejší a ohľaduplnejší svet.

Projekt Bez modrín je v roku 2022 realizovaný vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.