19. novembra, na Svetový deň prevencie násilia páchaného na deťoch, pripravuje Centrum Slniečko, n.o. s partnermi Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia páchaného na deťoch a Centrom Locika už jedenásty ročník „Bubnovačky“.
A prečo aj tento rok bubnujeme?
Aby bolo deti lepšie počuť! Aby sme my dospelí nezabúdali, že deti treba chrániť. Aby deti, ktorým bolo ubližované, mali dostupnú pomoc. Aby sa bitka a fyzické tresty stali na Slovensku minulosťou. Aby sme nahlas vyjadrili jasné NIE násiliu na deťoch. Aby sme neboli ticho. Ticho totiž deti pred násilím neochráni. Bubny sa na Slovensku prvýkrát rozozvučali 19. novembra zo Svätoplukovho námestia z Nitry v roku 2010, pod taktovkou Igora Holku a CAMPANA BATUCADA. Tento rok sa rozozvučia z viac ako 970-ich miest a obcí na Slovensku a v Čechách. A prihlasovanie stále nekončí. Bubnovať môže ktokoľvek a kdekoľvek.
Ale nie je to iba o bubnovaní. Počas novembrových dní sa deje toho oveľa viac. Výstavy, konferencie, odborné workshopy, súťaže, prednášky, tréningy a rôzne iné podujatia so zámerom, aby sa deti a dospelí dozvedeli viac o násilí, aby ho vedeli identifikovať, ako mu predchádzať, ako ho zastaviť, čo je a nie je OK, ako riešiť konflikty, či ako si deti predstavujú detstvo bez násilia.
„Je mi smutno, keď hľadím do očí detí, ktoré sú po tom, čo zažívali dlhodobé týranie, sexuálne zneužívanie, umiestnené do nášho Centra. Áno, mnohé z nich po čase pookrejú, aj sa usmievajú a dokážu sa tešiť z maličkostí, keď sa cítia v bezpečí. My dospelí neveriacky krútime hlavou nad tým, čo všetko, aké krutosti museli znášať. Často si dávame otázku, či by sme to zvládli my? Keď sa však pozrieme bližšie na mnohé prípady detí, na ktorých bolo páchané násilie, zisťujeme, že sa väčšine z nich dalo zabrániť, či odhaliť ich skôr. V systéme prevencie a pomoci deťom, ktoré zažívali či zažívajú násilie, máme biele miesta, ale je na nás dospelých, aby sme ich postupne zmysluplne zapĺňali. Najskôr ale musíme začať deti viac počúvať a dôverovať im. Vybubnovať všetkým deťom „šťastné detstvo“ asi nedokážeme, môžeme sa ale spojiť, otvorene hovoriť o tom, čo im chýba, navrhovať riešenia a nebyť ticho.“ Mariana Kováčová, Centrum Slniečko, n.o.
„Děti potřebují opakovaně slyšet, že násilí v žádné podobě není v pořádku a není to jejich vina. A že pokud ony samy či někdo v jejich okolí násilí zažívá, je třeba říci si o pomoc. Takto koncipovaná akce pomáhá dětem budovat důvěru, aby se nebály mluvit o svých zkušenostech.“ Petra Wünschová, riaditeľka, Centrum Locika
„Detský hlas je dôležitý. Ak ho počúvame, pomáha nám lepšie porozumieť detskému svetu, pripomína nám, že aj my sme boli deťmi, no najmä nám môže odhaliť to, čo deti ohrozuje. Počúvať detský hlas sa musíme učiť, rovnako ako deti učíme, že ich naozaj počúvame a to vo veciach, ktoré sa nám zdajú byť maličkosti, no pre deti znamenajú svet až po tie náročné témy, ako je prežívanie násilia. Deti môžeme chrániť, len ak budeme súčasťou ich sveta a súčasťou ich sveta budeme, ak oň prejavíme záujem. Počúvame preto, čo nám deti hovoria.“ Mária Vargová, riaditeľka, NKS pre RPNnD
Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch, ktoré je organizačnou súčasťou MPSVaR SR, vzniklo v roku 2014 a zohráva kľúčovú úlohu pri realizácii konkrétnych systémových riešení, zabezpečujúcich ochranu detí pred násilím.
Viac info na www.detstvobeznasilia.gov.sk
Kontaktná osoba: Arleta Nagyová | Arleta.Nagyova@employment.gov.sk
Centrum Locika, z.ú. z Prahy od roku 2015 pomáha deťom, zažívajúcim násilie v rodine. Chráni záujem dieťaťa a poskytuje mu i jeho rodičom odbornú pomoc.
Viac info na www.centrumlocika.cz, www.detstvibeznasili.cz
Kontaktná osoba pre PR: Magdaléna Černá | magdalenac@centrumlocika.cz
Kontaktná osoba pre Bubnovačku: Aneta Kuželová | bubnovacka@centrumlocika.cz