Zdôveriť sa niekomu so zážitkom sexuálneho násilia je náročná vec, ku ktorej sa preživšie a preživší musia častokrát dlho odhodlávať. Nehovoriac o polícii, sudcoch, rodine… Prečo to tak je?

Okrem psychologických aspektov ako poníženie a hanba, ktoré po čine cítili, musia prekonať ešte aj náš (ne)funkčný systém. Už len trestná definícia znásilnenia je zastaraná. Ako to zlepšiť? Ako v tejto téme napredovať? Táto epizóda je plná vyjadrení preživších ale aj odborníkov na tému. Nie je to jednoduché počúvanie. To, ako sa tvorcovia legislatívy, policajti, ale najmä spoločnosť stavia k obetiam je smutným obrazom neinformovanosti a takisto fenoménu „victim blaming“ – obviňovaniu obete. Legislatívne a systémové nedokonalosti priblíži Sylvia Gancárová ako bývalá policajná vyšetrovateľka, ale napríklad aj europoslankyňa Veronika Cifra Ostrihoňová. Ako scitlivovať spoločnosť v tejto téme a ako ovplyvňuje spôsob, akým o nej hovoríme celospoločenský pohľad na ňu?

Podcastová miniséria Medúza je dielom neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá sa venuje ženám a deťom prežívajúcim násilie už 25 rokov. Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia – domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Centrum Slniečko, n.o. (v anglickom jazyku The Sun Center).